Mijający rok to doskonała okazja do podsumowania 10 lat istnienia naszego klubu, skupiającego aktualnie 78 członków. A zaczynaliśmy dużo skromniej, bo od 32 osobowej grupy inicjatywnej, która powołała do 'życia stowarzyszenie miłośników turystyki w duchu starej motoryzacji. Nie byliśmy kolejnym automobilklubem, grupującym zazwyczaj lokalnych działaczy z poszczególnych miast.
Otwarta formuła pozwoliła na skupienie w szeregach EAA osób z różnych województw: od Opola po Ciechanów i Białą Podlaską.
Jednakże siedzibą EAA jest od początku Kraków i tam odbywają się cokwartalne zebrania 5 osobowego Zarządu. Inicjatorem powołania EAA był niżej podpisany, który nie mogąc skutecznie działać w strukturach Koła Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Krakowskiego, zachęcił innych pasjonatów do zrzeszenia się.
Bezpośrednią inspiracją były artykuły red. Andrzeja Bogunii-Paczyńskiego, który barwnie opisuje historię automobilizmu pod zaborami i w odrodzonej Polsce. A samo zapomniane już słowo „automobiler” , oznaczające miłośnika krajoznastwa, nieśpiesznie zwiedzającego kraj ojczysty a bywa, że i sąsiedni, zostało przywrócone do życia, poprzez powołanie EAA.
Powstanie EAA ułatwiło organizację takich kultowych już imprez, jak: Wielka Beskidzka, Eskapady Patriotyczne czy Majówka EAA. Tradycyjnie obchodzone są ważne, historyczne rocznice i organizowane wyprawy: pod Grunwald w 2010 roku, pod Gorlice w 100-tną rocznicę bitwy z 1915 roku czy do Gniezna z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.
Często odbywają się imprezy jednodniowe, jak np. zloty w Oświęcimiu pod komendą Antoniego Szczerbowskiego, który na co dzień prowadzi kronikę EAA. Członkiem EAA jest też komandor znanych zlotów w Zabełkowie, Marian Studnic. W szeregach EAA jest dwukrotny uczestnik Rajdu Monte Carlo Historiq, Artur Burtan a także prężny organizator zlotów Fiatów X 1/9 i innych imprez, Krzysztof Grosman.
Długoletnia członkini EAA, Małgorzata Gargul mówi: ”Gdyby nie nasz klub, do wielu miejsc Polski mogłabym nigdy nie pojechać. A tak jest dużo zwiedzania, sympatyczni ludzie i frajda z wspólnej jazdy. To jest to….”
Kilkoro członków EAA od kilku lat zdobywa tytuły mistrzów lub wicemistrzów w MPPZ. Bożena Żołnierkiewicz, Jerzy i Marek Kękusiowie, Władysław Słuszniak czy Rafał Chronowski oraz Agnieszka i Tomasz Adamczykowie to reprezentanci EAA, którzy w tym roku wywalczyli drużynowe wicemistrzostwo Polski.
EAA to swoiste objazdowe muzeum motoryzacji. Na wycieczkach zgodnie jadą obok siebie: Trabant i Lincoln Continental, Mini Morris a obok Porsche 911 czy Jeep Wrangler i Land Rover. Wszędzie jesteśmy przyjmowani z sympatią a nasze pojawienie się wzbudza wspomnienia starszych i entuzjazm młodszych. Wspólnym zdjęciom i dyskusjom, na nieraz odległe od motoryzacji tematy, nie ma końca.
Po pierwszych kilku latach debat o przyszłym kształcie klubu,stowarzyszenie skonsolidowało się a jej członkowie w charakterystycznych niebieskich polarach są widoczni na wielu imprezach weterańskich w Polsce. W roku 10-lecia EAA kilkunastu śmiałków wyruszyło na 15 dniowy objazd dookoła Polski pod hasłem „Razem z Niepodległą”.
Ale to już temat na osobną opowieść…
Jacek Borzęcki
prezes EAA
kontakt: [email protected]