Retro salon na AUTO MOTO SHOW – EXPO SILESIA  w Sosnowcu. 18 – 20.05.2012!

W miniony weekend w EXPO SILESIA w Sosnowcu odbyła się już kolejna, szósta edycja Auto Moto Show 2012. Jak zwykle organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla wszystkich pasjonatów szeroko rozumianej motoryzacji. Dla wielu odwiedzających największą gwiazdą imprezy zapewne był Krzysztof Hołowczyc, który opowiadał o swojej nowej książce „Piekło Dakaru- nieuleczalna obsesja rajdowca”, którą można było kupić na terenie Expo i oczywiście dostać autograf od samego autora.

Można było również zobaczyć kilka motoryzacyjnych premier, m.in. Audi A6 Allroad, elektrycznego Renault Kangoo, czy Peugeota 208, z którym marka wiążę wielkie nadzieje. Z premier bardzo okazale prezentowała się nowa Kia Ceed, która przyjechała ze swoją reprezentacyjną rodziną na EURO 2012.

W tym roku organizatorzy postanowili zorganizować Rajd pojazdów elektrycznych, co chyba miało być promocją coraz popularniejszych samochodów hybrydowych, elektrycznych oraz zasilanych gazem. Wskazuje to na to, że wszystkimi dostępnymi sposobami próbuje się nam udowodnić, że samochody tzw. „ekologiczne” to przyszłość, ale czy tak jest, niech każdy odpowie sobie osobiście.

Na targach nie mogło oczywiście zabraknąć zawodów car-audio – eliminacji mistrzostw Polski EASCA, polegających na mierzeniu ciśnienia akustycznego oraz poprawności brzmienia systemów grających, jak i turnieju dB Tuning Cup.

Najbardziej spektakularne okazały się pokazy samochodów off-roadowych, które wykonywały pokazy pod jakże dosłowną nazwą „Demolition Car”, rozprawiając się z wysłużonym „Maluchem”, Renault Twingo, Oplem Corsą oraz Skodą Felicją.

Dość sporą część stanowiły coraz popularniejsze w naszym kraju quady, które uzupełniały wystawę motocykli na czele z samochodem teamu BMW Sikora, który obsługuje swoich zawodników podczas wyścigów.

Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali możliwość zdawania egzaminu na kartę rowerową lub motorowerową, pokazy ratownictwa w wykonaniu policji, straży pożarnej oraz wozów ratownictwa drogowego. Nie tylko najmłodszych przyciągnęły zawody w drifcie RC z serii PDM Challenge. Modele miały tak przygotowany tor, że praktycznie cały czas jechały bokiem a łatwość sterowania, którą wykazywali się zawodnicy, była wręcz zdumiewająca.

Jednak dla nas najciekawszą pozycją był „Retro salon”, gdzie można było zobaczyć prawdziwe samochody z duszą. Jeśli Sosnowiec, to oczywiście nie mogło zabraknąć kolekcji Serwisu Czerwiński, w której można było zobaczyć nie tylko znane już Mercedesy z różnych lat produkcji, ale także m.in. Porsche 912, Fiata 125 A, czy naszą poczciwą Syrenę. Na targach zjawił się również katowicki Old Timer Garage, w którym zaparkowały takie cudeńka jak: Cadillac Eldorado (1971 rok), Cadillac Series 61 z 1947 roku, czy Cadillac La Salle z 1938 roku oraz prawdziwy biały kruk Ford T Speedster wyprodukowany w 1914 roku.

Na stoisku firmy Auto Correct można było podziwiać pięknie odrestaurowanego Dodga Rother Six z 1928 roku, Pierce Arrow z 1925 roku oraz najnowszy, niedokończony jeszcze projekt. Nie łatwo było także przeoczyć potężny ciągnik siodłowy PeterBild z naczepą. Na pewno samochodem, o którym warto wspomnieć był jeden z ok. 40 zachowanych na całym świecie Whippet Overland z 1928 pana Adama Cieślika z Dąbrowy Górniczej, samochód posiada czterocylindrowy silnik o pojemności 2.2l i mocy 30KM.

Salon Retro reprezentowało kilka firm zajmujących się obsługą imprez, które prezentowały oldtimery ze swoich kolekcji m.in.: Ford Custom DeLux z 1950 roku, Plymouth P8 z 1938 roku, Volvo 142 z 1969 czy wreszcie Ford T z 1914.