Jak przechowywać opony?

Większość z nas wymienia opony dwa razy w roku, przed sezonem letnim oraz zimowym. Wtedy też pojawia się problem ich przechowania. Aby opony nadawały się na kolejny sezon należy przechowywać je w odpowiednich warunkach.

Do wyboru mamy dwa sposoby:

  • opony można zostawić w serwisie ogumienia, w którym wymieniamy opony – są to np. w serwisach wulkanizacyjnych lub takich punktach jak „Hotel opon” w Skodzie;
  • możemy sami zadbać o przechowanie ogumienia, pamiętając jednak o zapewnieniu oponom odpowiednich warunków – jakich, przeczytasz w dalszej części artykułu..

Jak dbać o opony?

Dzięki prawidłowemu przechowywaniu, przedłużymy ich trwałość oraz zachowamy większe bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy przestrzegać kilka zasad przechowywania opon samochodowych:

  • Należy sprawdzić stan felg i opon m.in. pod kątem uszkodzeń, stanu bieżnika. Według prawa opona powinna posiadać min. 1,6 mm grubości bieżnika – zaleca się jednak, by jego grubość miała min. 3 mm, a w przypadku opon zimowych 4 mm.
  • Warto oczyścić bieżnik z malutkich kamyków i żwiru, które degradują i naprężają gumę.
  • Sprawdź ciśnienie i trzpień zaworu. Jeżeli przechowujesz gumy na felgach, dopompuj je aby wynosiło tyle, ile podczas ich eksploatacji w czasie jazdy.
  • Opony oznacz kredą – systemem przód-tył i lewa-prawa, w celu upewnienia się, że nie zapomnisz o zapewnieniu im optymalnej rotacji na przyszły sezon.
  • Przed złożeniem do przechowania opony i koła powinny zostać umyte i osuszone. Należy pozbyć się również pyłu hamulcowego z obręczy opony. Ważne aby je dokładnie osuszyć i nie nabłyszczać, ani też nie stosować żadnych odżywek.
  • Istotny jest także wybór miejsca składowania opon i warunki termiczne jakie tam panują. Temperatura w pomieszczeniu powinna być stała – w zakresie od 10 do 25 stopni Celsjusza. Istotna jest także wilgotność, która nie powinna przekraczać 70 proc. Pamiętajmy, aby nie przechowywać opon w zbyt bliskiej odległości od intensywnych źródeł ciepła, czyli pieca, grzejnika, gorących rur, ani też w miejscach wilgotnych, czy w pobliżu np. substancji chemicznych.
  • Warto zainwestować w tekstylne pokrowce wyposażone w rączki, ułatwiające późniejsze przenoszenie. Same opony, bez felg, powinny stać pionowo (w takiej pozycji w jakiej zamontowane są w aucie). Aby zapobiec ich zniekształceniu warto zmieniać ich położenie co kilka tygodni, obracając je o ok. 45 stopni względem osi.
Dane techniczne, historia