Samochód jest własnością Państwa Piszniok ze Strzelec Opolskich.
Jawa 700. Rok produkcji: 1933

Silnik.
Pojemność: 700 cm3
Moc: 16 KM

Dlaczego interesujesz się takim autem?
Szukaliśmy motocykla Jawy, ponieważ posiadamy już kilka innych motorów. Przypadkowo znaleźliśmy ogłoszenie o sprzedaży Jawy w okolicach Brna. Ten retro samochód bardzo nam przypadł do gustu. Poza tym jest bardzo rzadki. Podobno powstało tylko 300 sztuk. Zresztą jest pewnego rodzaju wyjątkiem firmy Jawa. Po wielkich staraniach, ponad 20 lat temu, kupiliśmy to auto.

Sam odnawiałeś Jawę? Czy auto jest „fabryczne”, czy ma jakieś modyfikacje?
Jawa była w stanie oryginalnym, ale do gruntownego remontu. Drewniana karoseria była zgnita. Sam odnawiałem ten samochód, trwało to 3 lata. Zrobiłem prawie wszystko, oprócz lakierowania. Listwy ozdobne są chromowane. Na masce silnika są listwy, których nie było w oryginale. Dodatkowo założyłem termometr ma maskę silnika, który normalnie nie występował. Dodałem również prawe lusterko, którego nie było. W momencie zakupu samochód był niebieski, ale pierwotnie prawdopodobnie bordowo-kremowy. Chłodnica jest miedziano-mosiężna – taka ciekawostka.

Jakie ma zalety, wady?
Wadą i jednocześnie zaletą jest nawozie tego klasyka. Nie wymaga remontu, ale drzewo pracuje i różnie się zachowuje w różnych warunkach atmosferycznych. Lepiej nie jeździć tym autem w deszczu bo woda wsiąka w drzewo. Trochę za słaba jest moc auta, ale takie były wtedy możliwości.

Często nim jeździsz? Jak go użytkujesz?
Tylko na zloty i większe wydarzenia np. w gminne. W ciągu roku przejeżdżam od 500 do 1000 km. Ale czasem te okazjonalne wyjazdy są dalekie i nigdy nie mieliśmy żadnej awarii. Zawsze trzeba brać pod uwagę jednak pogodę. W dolnej części auta jest dermatoid, czyli ani skóra, ani skaj.

Gdzie i jak auto jest przechowywane?
W ogrzewanym garażu, pod pokrowcem ze specjalną pianką od wewnątrz.

Komu polecasz to auto?
Każdemu kto naprawdę kocha tę markę. Nie wszyscy wiedzą, że Jawa produkowała auta. My cały czas śledzimy historię tej marki i uważamy, że jest bardzo zawiła.