W dniu 13 listopada 2013 roku mieliśmy okazję spotkać się z Panem Maciejem Pedą – pasjonatem pięknych samochodów, który wspólnie z ojcem – Panem Janem Pedą prowadzi Auto-Muzeum w Gostyniu.

Pan Maciej osobiście oprowadził nas po swojej galerii i opowiedział o muzeum oraz historii poszczególnych aut:

Początki naszego Muzeum sięgają 1970 roku, kiedy to mój Ojciec, Jan Peda dostrzegł stojącego w krzakach koło Śmigla Studebakera. Moje zamiłowanie do zabytkowej motoryzacji zostało więc odziedziczone.

W końcu lat 70-tych Ojciec musiał zbudować halę muzealną, gdyż kolekcja była już bardzo liczna. W latach 90-tych do kolekcji dołączyły maszyny parowe, stare urządzenia rolnicze oraz fragmenty samolotów.

Nasza kolekcja zabytkowych aut jest dość przypadkowa. Nie są to oldtimery kupowane według jakiegoś klucza, wyznacznika. Głównie były to dobre okazje do zakupu, które warto było wykorzystać.

Wśród naszych eksponatów można zobaczyć m.in.: REO Gentelman’s Roadster z 1908 r., Hanomag Kommissbrot Korbwagen z 1928 r., Maserati 3500 GTI z 1963 r., Bugatti T40 semi-racer biposto z 1928 r. oraz wiele innych ciekawych modeli.

VIDEO:

Nie zabiegamy o odwiedzających, a mimo to miejsce to cieszy się sporym zainteresowaniem. Naszą kolekcję może zobaczyć każdy, oczywiście za wcześniejszym umówieniem się, ponieważ nie mamy stałych godzin otwarcia. Na naszej stronie internetowej znajduje się numer telefonu, dzięki czemu można się umówić na zwiedzanie tego miejsca.

Najwięcej osób odwiedza nas na początku i końcu roku szkolnego. Są to liczne grupy dzieci i młodzieży – cieszy nas to niezmiernie, gdyż z przyjemnością upowszechniamy historię motoryzacji wśród najmłodszych. Zdecydowanie jednak preferujemy wizyty prawdziwych miłników zabytkowej motoryzacji.

W chwili obecnej nie planujemy powiększać naszej kolekcji, gdyż i tak wystarczająco dużo czasu trzeba poświęcić na „utrzymaniu tych aut przy życiu”. Posiadamy jeszcze kilka samochodów do odrestaurowania, dlatego nie szukamy obecnie żadnych konkretnych modeli samochodów. Wśród projektów, które oczekują na swoją kolej są m.in. Lancia Aprilia z 1940 roku oraz Willys-Overland 90 z 1919 roku.

Aktywnie uczestniczmy w rajdach i zlotach zabytkowych samochodów. Jednak sami nie podejmujemy się ich organizacji, gdyż jest to bardzo wymagająca i czasochłonna praca. Nasze samochody chętnie wynajmujemy do ślubów i produkcji filmowych.

Dziękujemy za rozmowę.

Warto zwrócić szczególną uwagę na zebrane przez Pana Jana i Macieja Peda samochody: REO Gentelman’s Roadster z 1908 r., Lorraine – Dietrich SMHI z 1913 r., Hanomag Kommissbrot Korbwagen z 1928 r., Studebaker Dictator Six z 1928 r., BMW 315/1 Sport z 1934 r., MG TA z 1937 r., MG WA Tickford Drophead Coupe z 1939 r., Veritas – Dyna z 1951 r., Oldsmobile Cutlass Supreme
z 1979 r., Maserati 3500 GTI z 1963 r., Bugatti T40 semi-racer biposto z 1928 r.

Serdecznie polecamy odwiedzenie tego miejsca!

Adres:
Auto – Muzeum
Jan & Maciej Peda
63-800 Gostyń
tel.: (+48) 0693-055-363
www: http://www.peda-muzeum.org/